Бившият национален състезател по модерен петобой старшина Илия Комсийски е спортист на годината сред мъжете в Националния военен университет „Васил Левски“. За петте си години обучение той има спечелени повече от 55 индивидуални и отборни медала. Старшина Комсийски се е състезавал в седем спортни дисциплини - плуване, бягане, стрелба, военен многобой, планинско бягане, маратони и щафетни маратони.
„Може би най-изявен и добър съм в плуването, където имам доста призови класирания, но най-себе си се чувствам в многобоя. Тези състезания винаги са ми харесвали повече от останалите, вероятно, защото бях състезател по модерен петобой. Справях се доста добре и бях член на националните отбори за юноши и за мъже“, казва старшина Комсийски, който тази година завършва Националния военен университет в специалността „Военни комуникационни и информационни системи“. След това уточнява, че състезанията по модерен петобой и военният многобой нямат нищо общо по между си заради специфичните правила и различните спортни дисциплини.
„Военният многобой се провежда в три дни. Започваме със стрелба с автомат от три положения - легнало, от коляно и прави. През втория ден имаме хвърляне на граната на различни дистанции и в далечина и плуване 50 метра с препятствия. Препятствията са под и над водата и са поставени на различни дистанции. И последния ден е бягането, което е и доста тежка дисциплина, защото се провежда в Шумен. Теренът на Шуменското плато е красив и не особено труден, когато просто се разхождате, но се тича по асфалт и обикновено температурите са над 30 градуса. Дистанцията е 8 километра за мъжете и четири за момичетата“, разказва старшина Комсийски. Той има поставен личен рекорд при хвърлянето на граната в далечина, който е рекорд и във военния шампионат изобщо.
Освен във военния многобой, бъдещият офицер е участвал и в състезания по плуване, откъдето е натрупал най-добрите си класирания. Има индивидуални медали и от турнирите по лека атлетика, където неговата дисциплина са маратоните, той тича на 3 и 10 километра.
„Модерният петобой има съвсем други дисциплини и те са плуване, бягане, стрелба, фехтовка и конна езда. Много е различно и специфично това състезание, защото зависи от това дали е републикански шампионат например или европейско първенство. Първият ден е квалификационният. Започваме с 200 метра плуване, половин час по-късно е фехтовката и завършваме с комбинираната дисциплина бягане със стрелба. За всяка дисциплина има система, по която състезателят натрупва точки, които го класират за финала“, обяснява старшина Комсийски. А финалът е на следващия ден, когато състезателите започват цялата битка отначало, преминават през четирите дисциплини и завършват с конна езда.
Най-изявеният спортист сред мъжете в Националния военен университет не крие, че е бил сред най-добрите състезатели по модерен петобой в България, но скромно казва, че класиранията и медалите от това време вече са зад гърба му. Помни обаче тежките тренировки. „Когато си национален състезател програмата е много тежка. В един ден плуваме поне два-три километра, бягаме, а бягането е около седем километра. И тренировките са двуразови. Съботите бяха запазени за фехтовката. Аз съм от Пазарджик, където конна база няма и общо взето дните ми минаваха в пътувания, за да тренирам“, усмихва се старшина Комсийски и допълва, че заради липсата на бази за точно тази дисциплина, след олимпиадата в Париж, конната езда ще отпадне от модерния петобой. Най-вероятно ще бъде заменена с бягане с минаване на различни видове препятствия.
„След толкова много години на активно спортуване, сега съм решил да намаля темпото и да се концентрирам в службата. Докъде ще стигна във военната професия, още не зная. Искам първо да разбера дали наистина това е моят път, защото, когато го избирах, се намеси съдбата. Затова започвам службата си без очаквания. Ако ми хареса - чудесно, ако ли не, ще мисля какво мога да променя, но засега отивам в Асеновград и целта ми е да бъде добър в службата“, категоричен е старшина Комсийски, който само след няколко дни ще получи лейтенантските си пагони и ще замине да служи в Асеновград.
Младият офицер е възпитаник на Икономическата гимназия в Пазарджик, където е завършил данъчна и митническа администрация. До 11 клас обаче мечтаел да бъде хирург. После се намесила съдбата. „Как ли? Започнах да работя и не ми хареса да работя за някого. Тогава реших, че военната професия може да ми даде различна перспектива и развитие. И не съжалявам за избора, който направих“, признава старшина Илия Комсийски.