Гражданска специалност „Мехатроника”

Факултет: „Артилерия, ПВО и КИС”

Образователно-квалификационна степен: „Бакалавър”

Професионална квалификация: Инженер по „Мехатроника”

Форма на обучение: Редовна и задочна

Срок на обучение: 4 (четири) години, 8 (осем) семестъра

Характеристика:

Обучението по специалност „Мехатроника“ в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ се провежда в редовна и задочна форма за срок от четири учебни години (осем семестъра).

Студентите придобиват професионална квалификация „инженер по мехатроника“. Те получават широкопрофилна подготовка в интегрирането на механични, електрически и компютърни системи и усвояват умения за работа с автоматизирани системи, роботика, интелигентни устройства и модерни производствени технологии.

Завършилите имат възможности за професионална реализация в производството на високотехнологични изделия и мехатронни системи, при проектирането и производството на роботизирани системи, както и в научноизследователски институти, организации за разработка на високотехнологични решения и иновационни хъбове. Те могат да заемат позиции както в инженерни, така и в управленски екипи.

Обучението включва подготовка по основи на мехатронни системи, механика, теория на машините и механизмите, електроника, компютърни системи, автоматика, производствени технологии, обратно инженерство и добавъчни технологии, виртуално инженерство, алгоритми за управление на роботи, роботизирани системи и други.

Специализираната подготовка е насочена към изучаването на:

  • Принципите и концепциите на мехатрониката като интеграция на механика, електроника и компютърни технологии;
  • Проектиране, анализ и оптимизация на механични компоненти и системи;
  • Принципите на електрическите вериги и електронни компоненти и значението им в интеграцията на мехатронни системи: работа с датчици (сензори), захранващи системи, изпълнителни механизми и др.;
  • Програмируеми логически контролери и тяхното приложение за автоматизация на промишлени процеси, включително създаване на управляващи програми;
  • Принципите на автоматизация и роботизация на производствени линии;
  • Синтез и анализ на нови технологични решения, комбиниращи механични, електронни и компютърни технологии.

Студентите се обучават да идентифицират проблеми в различни индустриални и научни области и да разработват иновации, водещи до технологично напреднали решения.