Реч на бригаден генерал Иван Маламов по повод освобождаването му от длъжността „началник на НВУ „Васил Левски“

Бригаден генерал Иван Маламов се обърна към личния състав на Университета по повод освобождаването му от длъжността „началник на Националния военен университет „Васил Левски“, считано от 1 април 2025 г.

„Уважаеми колеги, приятели, скъпи курсанти, преподаватели и служители на НВУ „Васил Левски“,

Днес заставам пред вас не само като началник, но и като човек, който има привилегията и честта да бъде част от едно голямо и достойно семейство. Семейство, в което вложих сърце, воля и разум в продължение на близо шест години – от 15 август 2019 г. до днешния ден.

Напускам ви с благодарност, с уважение и с чувство на дълбока отговорност – да направим равносметка. Да се обърнем назад, за да видим колко много постигнахме заедно.

Обучаемите – в центъра на усилията.

От самото начало основният приоритет за мен беше насочен към повишаване на мотивацията, благосъстоянието и условията за обучение и живот на курсантите. В тази връзка бяха инициирани и реализирани законодателни промени, довели до четирикратно увеличение на стипендията на курсантите. Създадени бяха нови механизми за възстановяване на обучението на напуснали по собствено желание курсанти без финансови санкции. Инициирано беше разработването на наредба, която да регламентира статуса на курсантите. Учредена беше стипендията „Красимир Джамбазов“ – в подкрепа на отличниците.

С грижа към ежедневието и обучението на курсантите:

Подобрени бяха условията за провеждане на учебен процес и битово настаняване;

Подновен беше кетъринга и е осигурено ново кухненско оборудване;

Разработена беше нова зимна парадна униформа;

Изградена беше спортна зона на открито и подменено оборудване в спортните зали;

Доставено беше ново тактическо снаряжение за полеви занятия.

Рекламната кампания за привличане на обучаеми беше разширена, достигайки до хиляди младежи в страната.

Инфраструктура и модернизация – основа на всяко бъдеще.

Реализирани бяха ремонти на три битови корпуса, административната сграда и приемния дом „Арбанаси“, с което бе увеличен капацитетът за настаняване с над 1000 места. Ремонтирани бяха покриви, подменени дограми и възстановени отоплителни системи.

Изградени бяха фотоволтаична система и оптична мрежа, в реализация са проекти за изграждане на стадион и площадков газопровод в район Шумен.

Инвестирани бяха над 12 млн. лв. за подобряване на битовите и учебни условия.

Техника и материални ресурси.

Придобити бяха нови транспортни и специални автомобили, в това число автобуси, ЛАНП, ЛАПП и ТАПП. Извършен бе ремонт на танкове Т-72. Инвестирани бяха над 1.2 млн. лв. в съвременно информационно и комуникационно оборудване, строителна техника и ремонт на екипировка.

Академична дейност и военна подготовка – сърцето на Университета.

Подновена беше институционалната акредитация, като е постигната най-високата до момента оценка – 9.18. Реализирано беше преструктуриране на Университета, като са създадени два нови факултета: „Сигурност и отбрана“ и „Логистика и технологии“.

Подновена беше програмната акредитация в пет професионални направления и беше получена програмна акредитация по две нови професионални направления.

Възстановено беше обучението по „Геодезия“ след близо 20 години прекъсване. Въведени бяха нови специалности: „Мехатроника“ и „Строителство на сгради и съоръжения“. Съвместно с български висши училища и чуждестранни партньори беше стартирано обучение по четири нови магистърски програми, три от които на английски език.

Изграден беше съвременен Център за обучение по киберсигурност. Модернизирани бяха библиотеките и центърът за дистанционно обучение. Предстои изграждането на астрономическа обсерватория. В езиковите департаменти бяха изградени лаборатории за провеждане на дистанционно обучение и изпити по английски език.

Учредени бяха нови академични награди, включително „Преподавател на годината“, „Изследовател на годината“ и др.

В Професионалния сержантски колеж беше формирана нова секция „Артилерия и ПВО“. Чрез придобиване на съвременно оборудване за презентиране на учебното съдържание беше усъвършенствана учебно-материалната база. Изградена беше компютърна лаборатория за обучение по английски език. Осигурено беше участие на преподавателския състав в курсове извън страната и у нас.

В Центъра за професионално и продължаващо обучение беше стартирана подготовката на военнослужещи на срочна служба в доброволния резерв. Предстои създаването на Единен център за начална военна подготовка.

Наука и иновации – база за развитие.

Успешно бяха реализирани 8 мащабни научни и приложни проекта, включително по програми финансирани със средства от Европейския съюз, като бяха привлечени над 7 млн. лв., насочени за повишаване квалификацията на академичния състав и усъвършенстване на учебно-материалната база.

Проведени бяха 19 научни форуми, в които са представени над 2000 публикации от академичен състав и обучаеми от Университета. Също така бяха проведени 10 хакатона, включително с международно участие, в които курсанти от Университета имаха възможност да демонстрират уменията и способностите си.

Стартирано бе издаването на списание „Сигурност и отбрана“, което вече е реферирано в международни бази данни. Това предоставя възможност научните постижения на академичния състав да достигнат до международната научна общност.

Проведени бяха над 80 процедури за академично развитие и защитени 25 докторски дисертации.

Модернизиран бе Издателският комплекс на Университета.

Международно сътрудничество.

Бяха създадени нови и утвърдени съществуващите връзки с военно образователни институции от Австрия, Гърция, Италия, Испания, Латвия, Полша, Португалия, Румъния и др.

Университетът беше приет за пълноправен партньор на Европейския колеж по сигурност и отбрана, като от 2024 г. се провеждат съвместни курсове.

Активен участник сме в Инициативата за обмен на млади офицери, вдъхновена от програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Представители на Университета редовно участват в срещите на Изпълнителната група за прилагане на Инициативата. През 2024 г. Университетът беше домакин 64-та среща на Изпълнителната група на Инициативата. В рамките на тази инициатива са разработени се прилагат в обучението на курсантите „Единен семестър за обучение на сухопътни войски“ и „Единен технически семестър“.

Връзки с обществеността и културно-информационна дейност.

Подписани бяха 65 споразумения за сътрудничество с образователни, индустриални и културни организации. Проведени бяха 48 тържествени проверки и над 130 военни ритуала.

Обновена беше уеб платформата на Университета. Реализирани бяха събития с национално и международно значение – балове, благотворителни кампании, театрални и концертни вечери, участия в документални продукции.

Гостуваха ни известни личности като Димитър Бербатов, Кубрат Пулев, Теодосий Теодосиев, чл. кор. Атанас Семов, изтъкнати журналисти Бойко Василев, Светослав Иванов, изпълнители от ранга на група Sabaton, група БТР, Орлин Горанов, Маргарита Хранова и редица български генерали.

Университетският отбор по специализиран ръкопашен бой зае второ място в риалити формата „България търси талант“, което способства за издигане престижа на въоръжените сили сред обществото ни.

Важен фокус в нашата работа бяха и подрастващите. В Университета беше провеждан 2-ри етап от Националната програма „История и традиции на Българската армия“, по време на който над 600 ученици от цялата страна преминаха обучение при нас. Също така оказвахме активно съдействие за провеждане на летни обучения с ученици от редица средните училища.

Спортни успехи.

Близо 400 представители на Университета взеха участие в над 100 национални военни шампионати, като бяха завоювани 185 медала – 85 златни. Участвахме в събития като „Легион рън“ и регата „Драконови лодки“.

Контрол и отчетност.

Извършени бяха над 20 проверки и одити от Сметната палата, Инспектората на МО, Агенция „Държавна финансова инспекция“, Служба „Военна полиция“, Държавна агенция „Национална сигурност“ и други контролни органи. Повечето доклади са без забележки, а при установени пропуски бяха взети конкретни мерки.

Уважаеми колеги,

Всичко това нямаше да бъде възможно без вашата подкрепа, труд, отдаденост. Без вашето доверие. Благодарен съм на всеки един от вас. За това, че ми позволихте да бъда част от историята на този велик Университет. За мен НВУ „Васил Левски“ не беше просто длъжност – беше кауза.

Напускам с вяра, че бъдещето на Университета е светло. Че вие ще го направите още по-силен, по-значим и уважаван. Предавам щафетата с удовлетворение и уважение.

Бъдете здрави, целеустремени и горди.

Нека светлината на духа и доблестта на делото ви водят напред.

Сърдечно благодаря!“