Резервистите във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ положиха военна клетва

Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“. Тържествената церемония се проведе пред Община Шумен и на нея присъстваха началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов и неговите заместници полковник Евгени Пенчев и полковник доц. д-р Николай Урумов, началникът на Централно военно окръжие полковник Георги Петков, областният управител Владимир Йолов, кметът на Община Шумен Любомир Христов, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, близки и приятели на военнослужещите.

Тържественият строй прие началникът на Военния университет бригаден генерал Иван Маламов.

 Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“

„Уважаеми резервисти, вие сте първите, поели по този път. Той не е лесен, но е благороден. Тук вие ще получите отлична военна подготовка и за всички усилия, които полагате от първия ден и ще продължите да полагате до края, за всички жертви, които правите, ще получите признание и лично удовлетворение. Заедно с вас ще очертаем пътя и философията на срочната служба в доброволния резерв. Служба, която е възможност за по-гъвкав подход и разширяване на обучението на българските граждани за придобиване на умения, свързани със защитата на Родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на Въоръжените сили. Гордейте се с избора, който сте направили, защото няма по-достоен избор от този да посветите себе си на армията и на България“, каза в словото си бригаден генерал Иван Маламов.

Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“

„Полагането на военна клетва е стара и свята воинска традиция, символизираща преданост, дълг и чест. Тя води началото си от онази далечна и паметна година, когато конниците на Аспарух преминават Дунава и се заклеват тази земя да бъде завинаги българска.

Скъпи момичета и момчета, с клетвените слова „Заклех се“, вие положихте клетва за вярност пред родината, пред вашите командири и вашите семейства. Поемате нелеката отговорност да пазите нашата страна и да съхранявате изконните ценности на българския народ. Бъдете верни на тези клетвени слова, носете ги в сърцето си и нека те ви напътстват при всяко ваше решение“. С тези думи към резервистите се обърна и началникът на Централното военно окръжие полковник Георги Петков, който благодари и на целия командно-преподавателски и инструкторски състав на Националния военен университет, който подготвя военнослужещите.

От името на всички резервисти, които положиха клетва, отговори редник Димитров, който каза: „Уважаеми колеги, от днес започва пътят на нашата професионална реализация, затова е необходимо всеки от нас с увереност да продължи това, което е започнал. Днешният ден е потвърждение за избора ни да тръгнем по трудния професионален път на военнослужещия от Българската армия. Господа командири и преподаватели, уверявам ви, че дълбоко осъзнаваме дълга си пред родината и отговорността, която поемаме. Готови сме да защитаваме родината и да пазим нейния суверенитет“.

Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“

27 български граждани, които избраха срочната служба в доброволния резерв на Българската армия, преминават обучението си в Шуменския факултет на НВУ за придобиване на квалификация „Номер на разчет“. Те вече завършиха първия етап от подготовката си, който беше начална военна подготовка. Предстоят им два месеца на специализирана военна подготовка, след която ще получат и квалификация. Доброволната военна служба завършва с три месеца колективна подготовка.

Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ Снимка

След изпълнението на срочната служба, резервистите могат да бъдат приети на военна служба или на служба в доброволния резерв без провеждане на конкурс. Освен това те ще имат предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация, включително и в органите и структурите в системата за защита на националната сигурност, при постигнати равни крайни резултати с други кандидати от проведената процедура.