Конституционният съдия Атанас Семов е поредният лектор-вдъхновител в НВУ

За глобализацията и за всички последици, до които тя води по отношение на нациите, държавите, националната идентичност и националната армия, говори пред офицери, преподаватели и курсанти в Националния военен университет „Васил Левски“ конституционният съдия Атанас Семов. Той беше във Военния университет по покана на началника бригаден генерал Иван Маламов и стана поредният гост в поредицата от срещи „Лектори – вдъхновители“.

Конституционният съдия Атанас Семов е поредният лектор-вдъхновител в НВУ
Конституционният съдия Атанас Семов е поредният лектор-вдъхновител в НВУ

„Вече втора година продължава традицията ни да каним изявени българи, които да говорят пред нашите курсанти, кадети, докторанти, офицери. Тези млади хора, които са тук, са богатството на България и са ценност, защото те жертват времето и донякъде свободата си за това да бъдат изградени като личности. Важно е в държавата да се развиват много добре подготвени и възпитани хора. Затова каним хора като вас, г-н Семов, които имат какво да ни кажат и да ни вдъхновят“, каза при откриването на срещата бригаден генерал Иван Маламов. След това покани на сцената Атанас Семов, който е български учен юрист, член-кореспондент на БАН и конституционен съдия. Той е и университетски преподавател, доктор е по европейско право и доктор на юридическите науки. Създател и ръководител на Международната магистърска програма по право на Европейския съюз в Софийския университет.

„Вълнението ми е особено, защото за първи път от 35 г. заставам пред военна аудитория. От една страна душата ми е овладяна от огромната ми почит към Българската армия, към героизма, саможертвата, доблестта на българския войник, доказани в десетки изпитания, сражения и драми. От друга страна ме връхлита споменът за март 1989 г., когато бях войник в тогавашната Национална школа за запасни офицери в Плевен. И бях арестуван за подривна дейност в армията и престъпление срещу социализма и ме чакаше смъртна присъда по два текста от Наказателния кодекс. Тогава оплешивях за една седмица от стрес. Никой не можеше да знае през март 1989-та, че само след осем месеца онзи режим ще приключи“. Така, с вълнуващ спомен за дълбоко личната си драма, Атанас Семов започна своята лекция пред офицерите и курсантите и призна, че именно от тези много страшни времена са му останали няколко изключителни приятели офицери, които са имали куража да се държат мъжки и да му бъдат опора.

Конституционният съдия Атанас Семов е поредният лектор-вдъхновител в НВУ

„Приех поканата на бригаден генерал Иван Маламов да говоря пред вас за глобализацията и за неизбежните въпроси дали тя води до отмиране на нациите, на държавите, до размиване на националната идентичност. Неизбежен е и въпросът за ролята и значението на националната армия, която винаги, ако не единствен, то е основен стожер на държавността. Обаче на коя държавност? Вие сигурно сте чували за възобновената идея за единна европейска отбрана. Идея, която е актуална вече 71 г. Европа днес представлява единен пазар с отворени граници и свободно движение на хора, с единна валута, единен правен ред и европейско гражданство. Същата тази Европа не е в състояние да изгради нито единна външна политика, нито обща отбрана. В този смисъл няма съмнение, че националните армии продължават да бъдат стожер преди всичко на националните държави“, заяви конституционният съдия.

Той призна, че не е съгласен с твърдението, че глобализацията радикално намалява значението на националната държава и без да забранява националната идентичност я прави отмираща и поради това ненужна ценност. Защото това твърдение води до още много и все трудни въпроси – сигурни ли сме, че новият световен ред ще бъде наднационален, че идва краят на националният суверенитет, че изобщо ще има нов световен ред.

„Да поговорим сега за това – какъв е смисълът и каква е ролята на нацията. Човекът има 5-6 очевидни идентичности. Едната е името, дадено от родителите му. Името може да бъде сменяно по волята на човека. Има гражданство, регионална идентичност, възраст, език, пол и всички те сме сменят лесно. Полът се променя по медицински причини, макар че днешното общество, т.нар. евроатлантическа цивилизация ни показва, че и тази идентичност е въпрос на личен избор. Само националната идентичност не може да бъде променена. Може да живееш 30 г. в Германия, германец не можеш да станеш, защото в манталитета и в начина ти на мислене продължава да живееш всичко трупано стотици години в генетичния ти код. И защото националното винаги се свързва с представата за своето“, обясни Атанас Семов.

Той сподели пред аудиторията, че според него, ако нациите изчезнат, ще изчезна и държавите. И каза още: „Никак не съм убеден, че съвременното човечество е готово да живее без държавна организация на обществените отношения. ЕС в момента обединява 27 държави. Националната идентичност е смисълът на съществуването на държавата, макар и на съвременната интегрирана в ЕС държава. Интегрирана, но суверенна и национална. И това задължително зачитане на суверенитета и националната конституционна идентичност на членуващите държави е записано в договорите на ЕС“.

Атанас Семов отговори на всички въпроси в залата и пожела на курсантите да бъдат будни и пълноценни българи, защото само така ще бъдат щастливи хора. В края на срещата бригаден генерал Иван Маламов връчи на Атанас Семов плакета на Националния военен университет „Васил Левски“.