Министърът на отбраната Атанас Запрянов присъства на тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание и връчването на дипломите на курсантите и свидетелствата на кадетите от 146-ти випуск „Цар Симеон Велики" на Националния военен университет „Васил Левски".
Церемонията, която се състоя в центъра на Велико Търново, уважиха кметът на старата столица д-р инж. Даниел Панов, областният управител Ивайло Здравков, съветникът на Върховния главнокомандващ на Въоръжените сили по военната сигурност вицеадмирал Митко Петев, зам.-министърът на отбраната Иван Пейков, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Георги Цветков. Сред официалните гости бяха и командирът на Сухопътни войски ген.-майор Деян Дешков, командирът на Съвместно командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, началникът на Военната академия „Г.С.Раковски" ген.-майор Стайко Прокопиев, началникът на ВВВУ „Георги Бенковски" бриг.-генерал Юлиян Радойоски, директорът на служба „Военна полиция" бриг.-генерал Ивайло Сотиров, военните аташета на Полша и Румъния Пьотра Грела и полк. Василе Онесимюк, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев, зам.-началникът на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров" капитан I ранг Вълчо Атанасов, началникът на Централното военно окръжие полк. Георги Георгиев, Великотърновският митрополит Григорий.
218 са випускниците тази година. 113 са курсантите, обучавали се в трите факултета на Военния университет, 59 - кадетите, които завършват Професионалния сержантски колеж. Военнослужещите в задочна форма на обучение са 39, а военнослужещите, които завършват курса за професионална квалификация по Военно дело - седем.
„Днес с гордост заставам пред вас, за да ви представя випускниците от 146-ти випуск „Цар Симеон Велики". Това са новите лейтенанти и сержанти, които ще се влеят в редовете на Българската армия и структурите на пряко подчинение на Министъра на отбраната.
Скъпи колеги, вие носите в сърцата си нашия патрон Васил Левски. Но тази година на вас се пада честа да бъдете под името на цар Симеон Велики - две личности, изиграли важна роля в историята ни.
Уважаеми, колеги, предстои ви дълъг път в служба, която не е лека. Ще се срещнете с предизвикателства, ще се удряте в стени, ще изпадате в безизходица, ще се сблъсквате с въпроси, чиито отговори няма да ви харесат, приемайте ги, но не се предавайте. Използвайте това, на което сме ви научили и развивайте Българската армия, защото тя е показател за това колко е силна държавата", каза в словото си началникът на Националния военен университет бригаден генерал Иван Маламов. И заяви още: „Аз като ръководител на НВУ разчитам на вас да бъдете непримирими и винаги, когато имате възможност да променяте армията, държавата, света, не се колебайте да го правите.
Не забравяйте усилията на всички преди вас. На церемонията днес присъстват офицери, които са завършили преди 50 г. Това е показател за това какво е офицерската професия. Освен чест и достойнство, тя е и приемственост. Ние работим на базата на това, което те са ни оставили и трябва да уважаваме този труд, за да имаме претенциите да изискваме да уважават и нашия труд".
Първенец на випуска е лейтенант Даниел Костов, който завършва специализация „Разузнаване". Той получи пагоните си, значка I степен „България в НАТО 20 г.", книга „Българските бойни знамена. За честта и славата на България", грамота и парична награда от министъра на отбраната Атанас Запрянов. Лейтенант Костов е носител на грамота Cum Laude за отличен успех, както и на академичната награда на НВУ „Полковник Борис Дрангов" - пруска офицерска сабя, която му беше връчена от бригаден генерал Иван Маламов.
Министър Запрянов връчи наградите и дипломите и на отличниците на специализациите - лейтенант Николай Симеонов, специализация „Мотопехотни и танкови войски", лейтенант Ирена Демирева, специализация „Разузнаване", лейтенант Жулиана Михнева, специализация „Сигнално разузнаване и електронна война", лейтенант Йоанна Мутафчиева, специализация „Материални средства, придвижване и транспорт", лейтенант Николай Копанов, специализация „Артилерийско инструментално разузнаване", лейтенант Тони Борисов, специализация „Артилерийско и зенитно въоръжение, стрелково оръжие, оптика и бойни припаси", лейтенант Димитър Раев, специализация „Военни КИС - КСТ" и лейтенант Адриана Койнакова, специализация „Войски за ядрена, химическа, биологична защита и екология". Всички те бяха удостоени със значка II степен „България в НАТО 20 г.", книга „Българските бойни знамена. За честта и славата на България", грамота и парична награда.
17 випускници заслужиха грамота Cum Laude за постигнат отличен успех в курса на обучение.
Наградата на комитет „Сава Муткуров", която винаги е за випускникът, роден във Велико Търново и постигнал висок успех по време на петте години обучение, тази година получи лейтенант Поликсена Михайлова. Проф. дхн Михаил Харалампиев, член на УС на комитета, връчи приза, осигурен от застрахователна компания „Армеец".
Първенец на курса за професионална квалификация по Военно дело е лейтенант Николай Арабов. Той получи своите пагони, свидетелството си за завършено обучение, плакет „Свети Георги" и книгата „Българските бойни знамена. За честта и славата на България" от командира на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков. Той връчи същите предметни отличия и на първенеца на випуска на Професионалния сержантски колеж - редник Иванка Нончева.
Почетна монета „България в НАТО 20 г." и книгата „Българските бойни знамена. За честта и славата на България" получиха и двамата отличници на колежа – младши сержант Пламен Панев от дневна форма на обучение и редник Веселина Костадинова от задочна форма на обучение. Отличени бяха и двамата спортисти на випуска - лейтенант Илия Комсийски и лейтенант Виктория Ковачка. 14 лейтенанти получиха грамоти за класиране на призови места в държавни военни шампионати и първенства.
„Днешният ден е празник за историческата и духовна столица на България Велико Търново. Ние винаги сме почитали и показвали нашето голямо уважение към българския войник. Така е било и в миналото ни, в онези 208 г. когато Търновград е славната столица на Второто българско царство. Така е и след Освобождението, когато 37 търновски генерали отстояват защитата и утвърждаването на българската държавност. Днес показваме нашата признателност и уважение към българския офицер. Днес получаването на първото офицерско звание е не просто военна церемония, а общоградско събитие, което е важа част от живота на старата столица.
Скъпи млади хора, които днес получавате първите си звания и нашивки. Аз, като кмет на историческа и духовна столица на България Велико Търново, се гордея с вас. Вярвам във вас и в силата, която носите", каза кметът на Велико Търново инж. д-р Даниел Панов.
„Всяка церемония по завършването на випуск в Националния военен университет е изпълнена с много символика, свързваща миналото, настоящето и бъдещето. Бъдещето на Българската армия, утрешните командири преди встъпването си в редовете на Въоръжените сили вземат духовно причастие от славните традиции на своите предшественици от героите и светините на нацията. Днес випускниците встъпват в редовете на Въоръжените сили под знака и името на патрона на този випуск цар Симеон Велики. През тази година отбелязваме 1160 г. от неговото рождение. Считам за изключително символичен факта, че обреклите се да служат на отечеството бъдещи военни лидери днес получават своето духовно причастие от един от най-великите владетели и военачалници в българската история.
Армията винаги е била един от важните символи и гаранти на държавността и националния ни суверенитет. Вие сте 146-ти випуск на първоприемника на най-старото военно училище в България, а приемствеността и традицията са изключително важни за духа на всяка нация, за всяка държавност, на всяка армия и на всеки род войска. Вие, уважаеми випускници, сте част от този дух и от тази впечатляваща историческа образователна и държавна традиция. Гордейте се с това и бъдете достойни с мисията си", каза в обръщението си към младите лейтенанти министърът на отбраната Атанас Запрянов.
След това от името на 146 випуск „Цар Симеон Велики" говори първенецът лейтенант Костов, който каза: „Днешният ден не е обикновен. Той ще остане като един от най-запомнящите се дни, от момента, в който всеки от нас е решил да се посвети на Родината. Ден, в който ние заставаме пред обществото с категоричната и ясна представа за това , че възприемаме поетата от нас отговорност.
Уважаеми г-н министър, господа генерали, скъпи родители, сигурен съм, че всички ние няма да пестим своите усилия при изпълнението на поставените ни задачи и никога няма да забравим думите на военната клетва, с които се обрекохме във вярност към народа и родината."
След тържествения ритуал, във Военния университет започна концерт, в който участваха Военният духов оркестър, Яница Русева и Нели Петкова. Денят завърши с празнични илюминации.