НВУ домакинства международа научна конференция, посветена на радиационната безопасност

Тридневна научна конференция на тема „Радиационната безопасност в съвременния свят“ се провежда в Националния военен университет „Васил Левски“. Близо сто са участниците в международния форум, който се провежда за седми път и тази година е посветен на 170-годишнината от рождението на Анри Бекерел.

Снимка Снимка

„Съдбата на всеки един от нас е различна и всички сме подложени да преживеем много неща. Освен присъщите на всяко човешко същество събития в личния живот и професионална дейност, всички ние се намираме във водовъртежа на поредица от исторически събития, някои от които епохални. В началото на третото десетилетие от технологичния 21-ви век ние преживяваме поредното събитие, носещо белега на катаклизъм. След пандемията, свързана с разпространението на вируса КОВИД – 19, която вече три години е обхванала света и човечеството все още не може да намери адекватни мерки за ограничаването и лечението ѝ, от февруари тази година в близост до България се водят кръвопролитни военни действия с десетки и може би стотици хиляди убити и ранени. Тези военни действия се водят и в непосредствена близост до ядрени обекти, което предизвиква тревога“, каза при откриването зам.-началникът на Военния университет полк. Георги Пенчев.

Снимка

За конференцията са депозирани повече от 50 доклада, някои от които ще бъдат представени онлайн. „Над 60 са учените и преподавателите от България – от Институтите по микробиология, космически изследвания и технологии, ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН, Националния център по радиобиология и радиационна защита, както и от цивилни и военни висши учебни заведения. 30 са участниците от партньорски университети в Чехия, Украйна, Узбекистан, Русия, Полша, Канада, Индия и други. Сред тях има колеги, които подготвят научни разработки вече за трети и дори за четвърти пореден път“, уточнява председателят на организационния комитет доц. д-р Николай Долчинков, който е преподавател в катедрата „Защита на населението и инфраструктурата“ във Военния университет.

Снимка

Най-младите участници са ученици от Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Мария Складовская – Кюри“ от Белене, с които Военният университет има партньорски отношения. Пленарният доклад е на проф. Сергей Вамбол от Техническия университет в Харков, Украйна.

Конференцията е финансирана от фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката по оперативна програма за организиране и провеждане на международни научни форуми. Конференцията е част от Националния план за отбелязване на обявената от ООН Международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие. Тя е включена и в референтния списък на научните форуми в Националния център за информация и документация.