Премиерът на България Кирил Петков уважи тържеството по случай 20 години от създаването на Националния военен университет „Васил Левски“. Сред официалните гости, пристигнали специално за празника, бяха и министърът на образованието акад. Николай Денков, ген.-лейтенант Цанко Стойков, зам.-началник на отбраната, ген.-лейтенант Любчо Тодоров, съветник на президента по военна сигурност, областният управител Людмила Илиева, кметът на Община Велико Търново д-р инж. Даниел Панов, бивши началници на Военния университет, народни представители, кметове на общини-партньори на НВУ.
Празничният ден започна с богослужение в храм „Свети Седмочисленици“, отслужено от Негово високопреосвещенство митрополит Григорий и продължи с военен ритуал по поднасяне на цветя на Паметника на възпитаниците и паметника на Васил Левски.
След това премиерът на България Кирил Петков прие тържествения строй на офицерите и курсантите.
„Началото на историята, която днес имаме честта и ние да пишем, започва преди 144 г. Тогава, през 1878 г., когато още не е било свикано Учредителното събрание, възниква Военното училище. Не с някаква имагинерна цел, а именно, за да бъде свикано Учредителното събрание и за да я има днес държавата и държавността. Защото смисълът на армията е в защитата на държавността.
През годините Военното училище претърпява различни трансформации според потребността на Българската армия и държавата. И така до 2000 година, когато правителството на Република България прави поредната промяна и решава да създаде Националния военен университет“, каза в словото си началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов и припомни фактите около този исторически акт, както и имената на всички началници. Първият е бригаден генерал Ангел Златилов, след него са бригаден генерал Георги Танев Георгиев, бригаден генерал Цветан Харизанов, полк. Христо Атанасов, бригаден генерал Стефан Янев, бригаден генерал Тодор Дочев и бригаден генерал Пламен Богданов.
След това бриг. генерал Маламов се обърна последователно към курсантите, студентите, офицерите и преподавателите и гостите, които присъстваха на тържествения ритуал с думите:
„Скъпи курсанти, избрали сте Националния военен университет, което означава, че сте избрали да служите на Родината. Тази служба е трудна, отговорна и ще изисква от вас да правите жертви. Но тя е и път към величието. Защото няма по-велико удовлетворение от това всеки ден да повтаряте „Служа на Република България!“.
Уважаеми студенти, убеден съм, че нашият, вашият, университет, ще ви даде повече от всеки друг. Ще ви даде ценности като родолюбие, съпричастност към Родината, ще ви научи на патриотизъм, ред и дисциплина.
Уважаеми, колеги, офицери и преподаватели, ние също сме направили избор и този избор ни прави отговорни пред курсантите и студентите, на които трябва да предадем всичките си знания. Искам никога да не забравяме, че нашата мисия е не само да възпитаваме випускниците си, но и да ги пазим от личните и користни цели на хора и институции, цели, които са в ущърб на възпитанието на бъдещите офицери“.
„Вече 20 г. пазите и развивате най-добрите традиции в областта на военното образование, утвърждавайки се като водеща образователна институция в сферата на сигурността и отбраната. Придържате се към високите стандарти на обучение с ясно разбиране за вашата отговорност към българското общество. От една страна, изграждате бъдещи лидери с призвание да гарантират сигурността, независимостта и суверенитета на родината, от друга страна приобщавате поколения млади хора към идеалите на родолюбието, дълга и честа.
Всеки от нас е призван да работи за просперитета на България, според възможностите, които има. Настоящите предизвикателства пред, които страната ни е изправена, доказват, че повече от всякога има нужда от образовани интелигенти и достойни професионалисти в сферата на сигурността и отбраната“, каза в словото си премиерът на България Кирил Петков. След това връчи икона на свети Георги победоносец на началника на НВУ. От своя страна бригаден генерал Маламов подари на г-н Петков почетен знак на университета и книгата „Пагони във властта“ на полк. доц. д-р Марко Златев. Почетен знак и книга получи и министърът на образованието акад. Николай Денков.
Полк. Васил Маринов, проф. д.х.н. Михаил Харалампиев, проф. д.н. Андрей Андреев, полк. доц. д-р Марко Златев, ген. Златан Стойков, бриг. генерал д-р Пламен Богданов и полк. доц. д-р Христо Атанасов бяха удостоени с грамоти за принос към Военния университет. С почетна грамота беше отличен и кметът на община Велико Търново инж. Даниел Панов за това, че е достоен партньор на Военния университет.
По време на тържествения ритуал бяха връчени почетни грамоти на изявени личности, допринесли за създаването и развитието на НВУ. Почетния знак на НВУ получиха и всички курсанти от отбора по специализиран ръкопашен бой, които достойно защитиха честта на Военния университет в „България търси талант“. Техният ръководител майор Емил Стоичков беше награден със Знак за значим принос.
В празничния 14 юни Академичната награда „Трети март“ получи курсант старшина Мадлен Пенева. Кметът на Община Велико Търново д-р инж. Даниел Панов й връчи отличието - позлатена настолна реплика на Арката на генералите и нагръден знак.
Всички гости наблюдаваха изпълненията на отбора по специализиран ръкопашен бой и показа на военна техника. Сред публиката бяха и ученици от великотърновски училища, както и много граждани, за които Националният военен университет организира Ден на отворени врати.