Дървени гребени, шноли и фуркети за коса показва офицерът от запаса полковник Евгени Пенчев в съвместна изложба с още двама автори - майсторката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова и журналистката Мила Милчева. Експозицията се нарича „Съзвучия“ и е подредена в Изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Проф. д-р Радослав Радев, преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ представи тримата автори и техните произведения пред десетките техни приятели и почитатели, които уважиха откриването на изложбата. Сред официалните гости бяха и началникът на Националния военен университет бригаден генерал Иван Маламов, неговите заместници полк. доц. д-р Николай Урумов, полк. Иван Йовков, полк. Георги Пенчев и зам.-кметът на Община Велико Търново Нейко Генчев.
„В различни стилове – скандинавски, византийски, романски, са гребените и шнолите, които изработвам, а фуркетите са напълно авторски. Преди години приятел щеше до ходи на фестивал и помоли да му направя гребен. После ми стана интересно, започнах да се ровя в интернет, да чета и да разглеждам различни стилове и образци“, разказва офицерът от запаса полк. Пенчев, който работи в служба „Връзки с обществеността, културно-информационна дейност и психологическо осигуряване“ в Националния военен университет „Васил Левски“. Полковникът има майсторско свидетелство по художествена обработка на дърво и дърворезба от Националната занаятчийска камара, освен това е и страстен почитател на историята, реставратор на оръжия, колекционер и участник в десетки исторически възстановки. Има и своя страница във Фейсбук, която е нарекъл „Приказки в дърво“. Той е майстор и на иконостасите и дърворезбите в два храма – единият е „Св. Седмочисленици” в Националния военен университет, а другият е „Св. Мина” във Военноморската база „Атия“ в Бургас.
Работи с различно дърво – черница, ясен, орех, липа, череша, чемшир, махагон. Красивите гребени, шноли и фуркети, които полковникът майстори, много бързо намират своите нови собственици. Така преди време Евгени Пенчев се срещнал с майсторката на шевиците Мила Милчева. „Тя видя няколко мои шноли и поиска да направя миниатюри и за нейните бродерии. Аз започнах да изработвам дървени пана, а тя да вгражда бродерии с български шевици в тях“, разказва офицерът от резерва полк. Евгени Пенчев. И допълва, че изложбата „Съзвучия“ е идея именно на Мила Милчева, която решила да направи експозицията още по-атрактивна, и поканила майсторката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова да покаже своите ажурни шалове. Миглена работи на чаршията вече повече от 30 години, тъче черги и пана пред очите на хилядите чуждестранни туристи, които се спират в работилницата й, за да я наблюдават. Показвала е произведенията си в две самостоятелни и една обща изложба.
В експозицията „Съзвучия“ тримата автори предлагат на своите приятели и почитатели 122 експонати.