На 1 март професионалния си празник празнуват логистиците

Логистиката е сред най-атрактивните и най-трудните специалности в НВУ.

Три катедри в Националния военен университет „Васил Левски“ обучават и подготвят логистици за Българската армия. Военните специализации в това направление са атрактивни за бъдещите военнослужещи, но са и сред най-сложните за изучаване, признава зам.-деканът на факултет „Логистика и технологии” подполковник доц. д-р инж. Григор Григоров. Именно в този факултет се намират две от катедрите, които предлагат специализации в областта на логистиката. През 1979 г. генерал Робърт Х. Бароу, тогавашен командир на Корпуса на морската пехота на САЩ, изрича известната фраза: „Любителите говорят за тактика, а професионалистите изучават логистика“.

На 1 март професионалния си празник празнуват логистиците На 1 март професионалния си празник празнуват логистиците

„Всъщност логистиката може да се обособи в две основни направления. Първото се занимава със снабдяването, придвижването и транспортирането на материалните средства и тези логистици се подготвят от катедра „Логистика на сигурността“. В катедра „Управление на ресурси и технологии” специализацията се нарича „Танкова и автомобилна техника“. Тя покрива второто направление, а именно техническата логистика, която се занимава с експлоатацията, поддръжката и ремонта на техниката и оборудването, което се използва като цяло в армията. Обучението в техническото направление се допълва от катедра „Въоръжение и технологии за проектиране“ във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ в Шумен“, която подготвя специализация „Артилерийско и зенитно-ракетно въоръжение, оптика и бойни припаси”. Ако ние в катедра „Управление на ресурси и технологии” преподаваме самата бойна машина, колегите в Шумен се занимават с въоръжението, монтирано на машината“, обяснява подп. доц. д-р Григоров. Днес той и неговите колеги празнуват професионалния си празник.

На 1 март професионалния си празник празнуват логистиците На 1 март професионалния си празник празнуват логистиците

Техническата логистика е вероятно по-привлекателна за кандидатстващите млади момичета и момчета, но пък е по-трудната, защото в учебният план включва изучаване на висша математика три семестъра. „В началото им е интересно, но в процеса на обучение, курсантите разбират, че нещата са доста по-трудни, отколкото изглеждат. Не е просто обучение за подмяна на някаква част, детайл или възел, а трябва да разбереш как се проектира, изработва и ремонтира. Децата все по-често избират лесния път, затова и имаме проблеми при набирането на обучаеми за специализацията „Танкова и автомобилна техника“. И така стигнахме до един парадокс – в по-сложните инженерни специалности приемаме момчета и момичета с по-нисък бал, което в последствие ги затруднява още повече в процеса на обучение“, признава подп. Григоров, който признава, че много обича думите на Айзенхауер: „Няма да Ви е трудно да докажете, че сражения, кампании и даже войни са печелени или губени поради логистичното осигуряване.”

„Когато става дума за логистиката, която се занимава със снабдяването, придвижването и транспортирането на материалните средства, по-добре е кандидатите да са завършили икономически гимназии. Докато техническата логистика изисква подготовката на математически и технически гимназии. До преди няколко години, когато приемният изпит беше с математика, беше по-лесно да подберем кандидати, сега с общообразователният тест, влизат и деца, които не са изучавали засилено икономически и математически дисциплини. Същите трудности изпитват и колегите в Шумен, където специалността също е инженерна“, включва се в разговора и началникът на катедра „Логистика на сигурността“ подполковник доц. д-р Николай Стефанов.

На 1 март професионалния си празник празнуват логистиците

Освен бакалавърски програми, НВУ предлага и магистратури в сферата на логистиката. Те са подходящи и за военнослужещи, и за цивилни граждани. Най-новата магистърска програма по която се извършва обучение е „Социална сигурност“.

„Логистиката, насочена към осигуряването на операциите играе изключително важна роля. Най-често недостигът убива войските, в битката гладът предизвиква повече тревога от желязото, както казва Флавий Вегеций Ренат, живял през IV век. Значението на военната логистика е демонстрирано още в Първата световна война, като всички участващи страни са имали логистични проблеми и всички са били победени в тази област. Затова логистиката е важна. А фелдмаршал Ромел казва така: „По време на война, логистиците определят кой ще спечели, след това войниците настъпват напред и го правят реално”, казва подп. Стефанов и допълва, че военната логистика обхваща широк спектър от задачи, изпълнявани на бойното поле и в отдалечени райони, чрез предприемане на дейности много преди началото на дадена операция, и продължава както по време така и след нейното завършване.

Военната логистика има задачи по трите мисии на Въоръжените сили. Задачи, които са разпределени по функционални области, като снабдяване, предоставяне на услуги, придвижване, оборудване и изграждане на необходимата инфраструктура на мястото на действие, поддръжка и ремонт на техниката. Всички те са изключително важни предпоставки за ефективна и ефикасна поддръжка на Въоръжените сили при реализирането на мисия „Отбрана”, „Подкрепа на международния мир и сигурност” и „Принос към националната сигурност в мирно време”.

„В своето съществуване до сега Българската армия е имала своя система за логистично осигуряване, която е осигурявала не само успехите по бойните полета, но и ежедневната мирновременна дейност. По линия на логистичното осигуряване няма допуснато проваляне на мисия или неизпълнение на задача от военните формирования на територията на страната ни и извън нея“, категоричен е подполковник Николай Стефанов.