Курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ пътуваха до Португалия и Румъния, за да участват в една от дейностите по международния проект „Изследване на равнопоставеността във Въоръжените сили“. Проектът е стратегическо партньорство по Европейската програма „Еразъм +“ и основният му приоритет е разработване на модел за военни изследвания за равно третиране на половете, специално за преподаване в европейските армейски институции.
Курсантите старшина Теодор Петров, старшина Стоян Ацаров, старшина Даниела Панчева и ст. сержант Християна Тонева представиха Военния университет във Военната академия в Лисабон. Курсантите старшина Полина Величкова, старши сержант Тони Чавдаров, старши сержант Изекил Минев и старши сержант Поликсена Михайлова бяха за седмица в Академията на Сухопътните войски „Николае Балческу“ в Сибиу.
„Заминах за Португалия без да имам представа какво ме очаква и сега мога да кажа, че съм изключително доволен от организацията, от тематиката и от това, което научих във Военната академия в Лисабон. Имахме теоретични занятия, ролеви игри, решавахме казуси“, казва старшина Тодор Петров. И признава, че за него е било особено полезно да опознае живота на своите колеги там. „Материалната им база е отлична, храната - също, но и те, като всички курсанти, намираха за какво да са недоволни. И обикновено бяха недоволни от това, което ние оценихме – материална база и храна. Само един детайл ще кажа – имат сервитьори в столовата“, усмихва се старшина Петров.
„Когато отидох на обучението в Сибиу, очаквах, че по въпроса за равнопоставеността на половете във Въоръжените сили България ще е на последно място, а ние се оказахме на първо. Колегите ни от всички други държави бяха изумени, когато им представях статистиката за участието на жени във Втората световна война. И още повече ги изненадах с това, че в България жените могат да бъдат част от специалните сили, да скачат с парашут и да са рамо до рамо до мъжете в пехотата. Колегите ни от Португалия споделиха, че в тяхната армия това е недопустимо“, разказва старшина Полина Величкова. След това допълва, че след представените проучвания за курсантите от всички страни-партньори, е станало ясно, че не толкова самите курсанти, колкото командирите и преподавателите им трябва да преминат обучение по темата за равенството на половете.
„И аз искам да разкажа любопитен факт. В Румъния се запознах с майор от Португалската армия, който се появи пред нас с брада. Той ми обясни, че това е позволено за офицерите, но че, когато един офицер реши да носи брада, той трябва да смени личните си и служебни документи и след това е длъжен да поддържа брадата си точно в тази форма и дължина, като на снимката“, разказва старши сержант Тони Чавдаров.
„Изследване на равнопоставеността във въоръжените сили“ е един от първите международни проекти, по които работи факултет „Сигурност и отбрана“ на Националния военен университет. Партньори по него са Академията на сухопътните войски „Николае Балческу“ в Сибиу, Румъния, Училището за военни науки към Университета в Торино, Италия и Военната академия в Лисабон, Португалия, която е и водещата организация.
„Усилията ни са насочени към създаването на MGS Army Handbook, който да се използва в институциите партньори. Тази система за обучение ще осигури популяризирането на необходимите социални, граждански, междукултурални и интердисциплинарни компетенции, подобряване на институционалните перспективи за равностойни полови роли и създаване на основите, които ще позволят плавно интегриране на военните изследвания за равнопоставеността в учебната програма на партньорските военни академии. За целта бяха проведени изследвания и интервюта в тези военни академии, чиито анализи послужиха за основа за създаване на учебника“, обяснява полк. доц. д-р Невена Атанасова-Кръстева, началник на катедра „Национална и регионална сигурност“ и координатор на проекта за НВУ. Тя е и ръководител на екипа от преподаватели, които са работили върху учебника - майор Светлин Пехливанов, майор д-р Димитър Димитров и майор д-р Евелина Атанасова и ст. преподавател Теодора Иванова.
„Най-сериозният ни ангажимент е свързан с курсантите. Затова през цялото време изследваме тяхното отношение по въпросите за равнопоставеността във Въоръжените сили, осигуряването на равен достъп до всички позиции и възможности за кариерно развитие, еднакво третиране на двата пола във военна среда. Много важно беше да организираме обученията, защото именно там курсантите се запознаха с основните глави в този учебник, а ние получихме тяхното мнение и препоръки“, допълва още полк. Атанасова.
В началото на следващата година предстоят два обучителни семинара. Домакин на единия ще бъде Университетът в Торино, а на втория - НВУ. Тогава ще бъде проведено обучение на обучителите, като ще участват освен екипите в проекта от военни академии, така и други експерти и съветници по равнопоставеността на половете от военни структури у нас и в чужбина.