Курсант и студентка ще представят НВУ в Националния кръг на състезанието по приложна електроника

Курсант Никифор Митов спечели вътрешния кръг на състезанието по приложна електроника, което Националният военен университет „Васил Левски“ организира вече за седма поредна година.

Снимка

С 91 от 100 възможни точки той изпревари останалите участници в надпреварата. Само с две точки по-малко на второ място се класира студентката Йоана Илиянова. 

Снимка

Никифор Митов е първокурсник и е избрал военна специализация „Полева артилерия“, Йоана е третокурсничка в специалността „Автомобилна техника“ и участва вече за трети път в този конкурс. Двамата ще представят Националния военен университет във финала на Националното състезание по приложна електроника.

На трето място се класира курсант Димитър Димитров. Тримата призьори получиха ваучери за електронни компоненти от „Елимекс“ ЕООД и грамоти.

Общо седем курсанти и един студент участваха в университетския кръг на надпреварата. Състезателите запояваха платка, като за това имаха 60 минути време. Според правилата на състезанието, те трябваше и да опишат практическата работа, която са свършили. Допълнителни точки носи добре почистеното работно място, бонус е и, ако успеят да приключат преди крайния срок, обясни Детелина Иванова, представител на фирма „Елимекс“ от Горна Оряховица. Фирмата е дългогодишен партньор на Националния военен университет при организирането на състезанието по приложна електроника.

Пет университета – Националният военен университет с двата си факултета „Общовойскови“ и „Артилерия, ПВО и КИС“ в Шумен, Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия, Военноморското училище „Н. Й. Вапцаров“ и Техническият университетът във Варна, както и Техническият университет в Габрово участват в надпреварата.

Националният кръг на състезанието е през май и ще се проведе във Военния университет. Тогава състезателите получават всички елементи за макетите накуп и трябва да си ги разделят според задачата, която изпълняват. Когато са готови, е нужно да опишат работата си и да обяснят които елементи са били излишни“, обяснява организаторът на състезанието доц. д-р инж. Николай Долчинков, преподавател в катедра „Защита на населението и инфраструктурата“ в НВУ.