Началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов и директорът на институт „Научноизследователска и иновационна дейност“ във Военния университет доц. д-р Ваня Димитрова участваха дистанционно в среща в Института по роботика на Българската академия на науките. Гост на тази среща беше и президентът на България Румен Радев, който е разгледал Центъра за компетентност „Квантови комуникации и интелигентни системи за сигурност и управление на риска“ - КВАЗАР, изграден по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”. В Центъра е бил представен и Националният план на България за квантова комуникационна инфраструктура.
„Бъдещето принадлежи на държави с високо ниво на амбиция. Като българин се чувствам горд, че тук в България, вие сте успели да създадете такъв перспективен център с огромно значение за нашето бъдеще. Информацията е ключов фактор в съвременния свят и този, който успее да предава огромна по обем информация по най-бързия начин и с висока степен на защита, той ще бъде и конкурентоспособен и ще има гаранции за своята сигурност във все по-трудно предсказуем и наситен с високо ниво на конкуренция свят. Системата за управление на кризи е занемарена от десетилетия, посочи президентът. Затова е необходимо тя да бъде изградена и трансформирана в единна национална система за управление при кризи“, е заявил президентът Радев при откриването на срещата.
Центърът КВАЗАР обединява над 15 научно-изследователски лаборатории и 70 специалисти, и разчита основно на проектно и програмно финансиране. В Националния военен университет е изградена една от тези лаборатории за оценка на риска в сигурността. „Лабораторията във Военния университет е снабдена с оборудване и софтуер, които позволяват разиграване на сценарии за планиране, управление и действия при разнородни кризисни ситуации. Оборудването включва два тренажора за управление, съответно на колесна и верижна машина, две станции за виртуална реалност, система за визуализация на оперативна информация и презентации, сървъри и система за съхраняване на големи масиви данни“, обясни бригаден генерал Иван Маламов, който представи лабораторията. Началникът на НВУ уточни, че софтуерът, който научното звено използва, е предназначен за виртуално обучение и тренировки на военен персонал и позволява проиграване на военни тактически симулации.
„Една от най-ценните характеристики е възможността да бъде записано изпълнението на действията по зададен сценарий и в последствие да бъде проведен анализ и повторно проиграване от произволно избрана времева точка, с цел търсене на по-добри решения. Освен това се събира статистическа информация, която служи за оценката на риска при избраната стратегия за разрешаване на кризисната ситуация“, каза още бриг. генерал Маламов и допълни, че екипът на центъра в НВУ планира провеждането на обучения на оперативни екипи и ръководители на структури, управляващи кризисните ситуации. Освен това лабораторията има капацитета да подпомага държавни и частни структури при разработване на планове за действия при кризи и определяне на необходимите материални запаси за реални ситуации.
Снимка: www.president.bg