144 години от създаването си чества Националният военен университет „Васил Левски “. Празникът на най-старото военно училище в България започна с богослужение в православния храм „Свети Седмочисленици“. Тази година службата води Негово високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий.
Началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната полковникът от запаса Владко Владов, генерал-майор Тодор Дочев, началник на Военна академия „Г.С.Раковски“, адмирал проф. д-р на военните науки Боян Кирилов Медникаров, началник на Висшето военноморско училище „Н. Вапцаров“ във Варна, бригаден генерал Димитър Хлебаров, командир на командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана, областните управители на Велико Търново, Шумен и Враца инж. Георги Гугучков, проф. Христо Христов и Георги Митов, зам.-кметът на старата столица проф. Георги Камарашев и още много ръководители на институции и обществени организации, както и директори на училища, с които Военният университет работи, уважиха празника. Сред официалните гости беше и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, който прие строя на курсантите.
„144 история. Военното училище е замислено и създадено да бъде стожер на възкръснала България. Когато в 1878 г. нашите предци създават Военното училище, те го създават, за да има държавност. Нашите държавни институции са формирани след това. Скъпи курсанти, искрено съм ви благодарен за избора, който сте направили. В тези трудни времена, в които всичко е на един клик разстояние, на една ръка или на една мисъл, вие жертвате част от своя живот в името на по-голяма кауза. Това е не само достойно за уважение, но и за благодарност към вас, защото армията и България имат нужда от хора, които знаят какво е да отделиш част от себе си в служба на нещо по-висше. Затова подготовката ще бъде безкомпромисна към вас, защото ще излезете от Военния университет и ще влезете в редовете на Българската армия, за да изпълнявате това, което са ни завещали нашите деди“, каза в словото си началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов.
„Отбелязваме 144 г. от създаването на най-старото военно учебно заведение в страната. Честваме история, достойна за уважение. История, в която са вградени мисълта, отговорността и всеотдайността на началници и командири, на обучаващи и обучаеми, на военнослужещи, записали имената си сред най-изявените защитници на отечеството. Дни като този са повод за гордост и самочувствие от историята. Убедени сме, възпитаниците на Националния военен университет ще докажат способността си да се справят с днешните сложни предизвикателства пред сигурността, ще бъдат лидери и командири, ползващи се с уважението на подчинените си. Това е поколението, което ще реализира на практика резултатите от усилията ни за развитие на Българската армия, за утвърждаването й като съвременна армия с високо мотивиран личен състав, способен максимално надеждно да изпълнява задълженията си към националната сигурност и колективната отбрана“, каза в обръщението си към служителите и обучаемите във Военния университет зам.-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.
Към офицерите, преподавателите и обучаемите във Военния университет се обърна и началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната полковникът от запаса Владко Владов, който каза: „С огромно удоволствие и трепет заставам пред този прекрасен строй, част от който съм бил и аз преди 40 г. Уважаеми господа офицери, преподаватели и цивилни служители, успехите на НВУ и неговите възпитаници са и ваши успехи. Гордейте се с тях и продължавайте да подкрепяте и водите бъдещите офицери по избрания от тях път в името на родината ни. Скъпи обучаеми, поздравявам ви за смелостта да изберете този отговорен и труден професионален път, който изисква силна воля, дисциплина и безкомпромисна подготовка. Във вашите редици днес тук са бъдещите офицери, бъдещите генерали, които след време ще ръководят Българската армия и ще бъдат отговорни за нейното бъдеще. Затова бъдете прилежни в обучението, черпете смело от знанията, опита и примера на вашите командири, защото силната армия се гради от смели и знаещи мъже и жени, чужди на невежеството и безразличието“.
Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на Васил Левски и Паметника на възпитаниците, след което бригаден генерал Иван Маламов връчи грамота Laudabilitatis за издигане престижа на НВУ „Васил Левски” на проф. д-р инж. Кристиян-Емил Молдовeану, заместник-ректор на Военната техническа академия „Фердинанд I“ в Румъния, на Мартин Георгиев и на Пламен Иванов, кореспонденти на „Нова телевизия“.
Грамота Egregia cum laude за заета академична длъжност „професор” получи проф. д-р Марин Пашов. Грамота Summa cum laude получиха подп. доц. д-р инж. Красимир Славянов, подп. доц. д-р инж. Стамен Антонов, подп. доц. д-р инж. Линко Николов, подп. доц. д-р Кръстю Кръстев и доц. д-р Николай Николов, заели академичната длъжност „доцент“. Четирима са преподавателите, които вече са с научна степен „доктор“ - подп. д-р инж. Делян Славов, д-р инж. Росен Лазаров, капитан д-р Иван Данев и майор д-р Георги Попов и те получиха грамота Insigni cum laude.
11 военнослужещи и двама цивилни служители на Военния университет бяха отличени със заповед на министъра на отбраната и началника на отбраната. Още 33-ма военни и цивилни служители във Военния университет получиха награди от началника на университета за постигнати високи резултати при изпълнението на служебните си задължения, проявен професионализъм, за принос в развитието и усъвършенстването на военнообразователната система и в научните изследвания в интерес на отбраната.
Кулминацията на празника беше връчването на титлата „Доктор хонорис кауза“ на НВУ. Неин носител тази година стана Негово високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий. С решение на Академичния съвет на НВУ той получи това престижно отличие за приноса му във възпитаването към идеалите на родолюбието, дълга и честта на възпитаниците на Националния военен университет „Васил Левски“.
„Дядо Максим, царство му небесно, казваше, че е получавал какви ли не титли като патриарх, но най-голямата награда за него винаги е била това, че е монах и калугер на отечество България. И за мен е така. Още от моите 19 г. съм свидетел и малко по малко станах и участник в живота на НВУ. Като митрополит се наредих до тези, които с подписите си настояха и издействаха Военното училище да стане Национален военен университет“, бяха думите на дядо Григорий, веднага след като получи огърлицата и грамотата за титлата „Доктор хонорис кауза“. Той благодари на бриг. генерал Маламов и на целия Академичен съвет за решението да бъде удостоен с тази висока чест, след това се обърна към курсантите: „Тук винаги съм виждал отговорни курсанти, които с жажда работят за своето бъдеще и това на България. Убеден съм, че българският офицер, скъпи деца, е способен да бъде всичко. Той може да бъде кмет, областен управител, депутат, министър. Може да бъде и върховен главнокомандващ на армията. Примерът го имаме и той е брилянтен. Затова винаги ви наричам, скъпи деца, че сте бъдещата аристокрация на нашето отечество. Честта на пагона никога не е разрешавала на когото и да било да не се справи с онова що бог и дългът му е поверил“.