НВУ домакинства конференция „Близкият Космос – обща цел“

Националният военен университет „Васил Левски“ е домакин на научна конференция на тема „Близкият Космос – обща цел“. Във форума участват учени, преподаватели, курсанти и студенти от Военния университет, ВА „Г. С. Раковски“, Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров“ във Варна, Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия, Международно висше бизнес училище в Благоевград, университета „Адам Мицкевич“ в Познан, както и от два института на БАН - Институт по космически изследвания и технологии и Институт по философия и социология.

НВУ домакинства конференция „Близкият Космос – обща цел“НВУ домакинства конференция „Близкият Космос – обща цел“

„Темата на форума е много актуална и кореспондира с предизвикателствата на ежедневието ни, а надсловът ни прави съпричастни към усилията на по-съзидателната част от човечеството и научната общност у нас. Възможността за изява и обмен на актуална информация и идеи именно тук, в Националния военен университет „Васил Левски”, приемаме като привилегия. Искам да ви кажа и това, че вече сме в процедура по изграждане на Астрономически комплекс и се надявам спри следващата конференция да можете да наблюдавате звездното небе от нашия Астрономически купол“, каза в приветствието си към участниците зам.-началникът по учебната и научна част на НВУ полк. доц. д-р инж. Николай Урумов, който откри конференцията.

30 доклада ще бъдат представени по време на конференцията. Участниците ще дискутират космическите опасности – радиация, слънчеви магнитни бури, черните дупки, близки и опасни за Земята астероиди и защитата от тях, космическата екология, ще говорят за изкуствени спътници и за политиката на Европа и България в областта на космическите изследвания. Всички доклади ще бъдат публикувани в сборник.

„Сред участниците тази година имаме представител от Сингапур, който е обучаем в Познанския университет. Това ми дава сигурност, че следващата конференция вече ще е международна и ще поканим свои научни открития и разработки да представят колеги от университети, с които НВУ има договорни отношения. Също така се надявам, че много скоро България вече ще бъде не просто асоцииран, а реален член на космическото общество, защото на този етап сме единствената държава в Европейския съюз, която няма този статут“, коментира организаторът на конференцията доц. д-р Николай Долчинков, преподавател в катедра „Защита на населението и инфраструктурата” в НВУ.

Конференцията беше открита с пленарния доклад на доц. Веселка Радева, преподавател във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ на тема: „Астрометрични наблюдения на астероиди с Шмит телескоп на Националната астрономическа обсерватория - Рожен“.