Офицери от седем държави се събраха във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ за международна конференция

Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“ е домакин на конференция по проекта „Международен технически семестър по отбрана и сигурност”. Близо 80 офицери и преподаватели от Полша, Гърция, Румъния, Франция, Грузия, Великобритания и България пристигнаха в Шумен.

Снимка Снимка

„Имам честта и удоволствието да дам началото на това събитие, част от международния проект, в който Националният военен университет работи в отлично партньорство с още четири военни академии. Убеден съм, че проектът, който има за цел да създаде общ технически семестър за нашите курсанти и да подпомогне укрепване на партньорските отношения между Военните университети, ще приключи успешно“, каза при откриването на конференцията зам.-началникът на Националния военен университет полк. доц. д-р Николай Урумов. Сред официалните гости беше и началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов, директорът на института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ полк. Борислав Генов, заместник-ректорът на Шуменски университет „Еп. Константин Преславски“ проф. Росица Давидова.

Снимка

Военно-техническата академия „Фердинанд I” в Букурещ, Румъния, която е водещата организация по проекта, Военният университет по технологии в Полша, Гръцката военновъздушна академия и Военновъздушната академия на Франция са четирите вуза, с които Националният военен университет „Васил Левски” във Велико Търново работи по този проект вече две години. Финансирането е по европейската програма „Еразъм+”. Освен представители на четирите военни академии, в конференцията участват и преподаватели от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, Военна академия „Г. С. Раковски“, Института по отбрана „Цветан Лазаров“, както и представители на министерствата на отбраната в България и Румъния.

Голямата идея на проекта е да бъде подготвено учебно съдържание, което да е валидно във всяка една от партньорските организации. Курсантите, които изберат да завършат техническа специалност в някой от тези университети, ще получат шанса за един семестър да се обучават в някой от останалите четири военни академии и този семестър ще им бъде признат навсякъде. Ще им бъдат признати оценките, както и кредитите. Курсантите ще могат да участват в тази мобилност след шестия семестър, а модулите, които са включени в международния договор, са по военни и технически науки, мехатроника и механика, електроника и компютърни науки, базов инженеринг.

„Целта е да обсъдим структурата на това обучение и да го тестваме на практика. Ден след конференцията, в Шуменския факултет започва пилотно лятно училище и тук пристигат курсанти от всички партньорски военни училища“, обяснява деканът на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“ полковник доц. д-р Дилян Димитров.

Снимка

Проектът е за две години, но и след като тези две години изтекат, петте военни университета ще продължат партньорството си. Средствата, отпуснати по европейската програма „Еразъм+”, са в размер около 194 000 евро, от които за Националния военен университет - 50 000 евро.