Център за кибероперации изграждат във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ „Васил Левски“

Център за кибероперации ще заработи до няколко месеца във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“. Инвестицията в иновативния проект е за около един милион лева.

Център за кибероперации изграждат във  факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ „Васил Левски“

Към Центъра за кибероперации ще има изграден и Дейта център, в който ще бъдат разположени огромно количество сървъри и дискове масиви, които да обезпечат работата и на целия университет.

„Предназначението на Дейта центъра е да работи с виртуални машини. Това означава, че няма да имаме компютри на всяка маса в лабораторията, а ще разполагаме с мощна мрежова карта, известна още и като „тънък клиент”. Всъщност самият компютър живее на някой сървър, на някой диск и достъпът до тези виртуални машини става през интернет. Но акцентът в този проект е изграждането на Център за кибероперации“, обяснява полк. доц. Чавдар Минчев, който е началник на катедра „Компютърни системи и технологии“. Идеята за центъра е негова, той е и координатор на екипите, които работят по различните проекти, чрез които ще бъдат осигурени нужните финанси за изграждането на центъра.

От Министерството на отбраната е част от финансирането на центъра. Екипът, който работи по изграждането на центъра, кандидатствал и по два национални проекта на МОН по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, както и по мащабен проект с Югозападния университет.

В момента вървят обществените поръчки за техниката. Амбицията на полк. Минчев е до края на тази календарна година да бъде готова инфраструктурата, техниката да бъде разположена и софтуерът, поне частично да бъде инсталиран. Така ще бъде възможно центърът да заработи още през есента и да започне да набира скорост, за да може следващата пролет той вече да действа на пълни обороти.

Обучаемите от специалност „Киберсигурност“ ще са тези, които най-активно ще ползват центъра. Там те ще учат какво е хакерство и как да го неутрализират. Ще изучават възможните кибератаки и изграждането на киберзащити. Базите данни в центъра, заедно с неговите изчислителни ресурси ще бъдат достъпни и за всички преподаватели и студенти на Военния университет.

„Такива центрове за данни имат всички мащабни организации в страната, като например НАП и НОИ, редно е и Военният университет да разполага с най-новата техника. Тя е скъпа, скъп е и софтеурът, но ако наистина се стремим нашето образование да бъде на световно ниво, не може без тези разходи. Ние обаче работим с перспектива за години напред и когато имаме инфраструктурата и хардуерните ресурси, следва да се добавят средства за нов софтуер и ъпдейт на закупения“, обяснява полк. Минчев.

И разказва, че идеята за този Център за кибероперации има петгодишна история. Свързана е и с това, че курсантите и преподавателите от факултета непрекъснато се включват в международни учения по киберсигурност. В рамките само на последната календарна година отбор от факултета е участвал в пет големи обучения на много високо ниво. Едно от тях е Cyber Coalition, което е най-мащабната годишна тренировка на НАТО по киберзащита. Алиансът провежда това учение от 2008 г. и в него участват отбори от 10 държави.

„Това са напълно реални учения. Всички отбори работят едновременно, като има екип, който подготвя атака, а останалите се опитват да неутрализират заплахата и да изградят възможно най-ефикасната киберотбрана. Тренировката се провежда онлайн, но целият сценарий се разиграва точно така, както би се случила една реална кибератака“, казва полк. Минчев. След това допълва, че освен Център за кибероперации, ще бъде изградена и изцяло нова мрежова инфраструктура в двата факултета на Националния военен университет.

„Полагаме оптични влакна между всички сгради в двата района, което ще даде възможност всеки един от нашите преподаватели и обучаеми да използва мощностите в Дейта центъра, а курсантите и студентите от компютърните специалности ще могат да работят в Центъра за кибероперации“, уточнява полк. Минчев.

сн. Интернет